Projekt artystyczny #15 historii, jak to się zaczęło?
W styczniu pojechałam pod Warszawę do malarki Magdaleny Głodek, której miałam wykonać sesję w jej pracowni artystycznej. Wiecie jak to jest, gdy spotkają się dwie pokrewne dusze… Od razu złapałyśmy wspólny klimat. Wieczorem po sesji, zaczęłyśmy rozmawiać o tym, że fajnie byłoby zrobić wspólny projekt. Wtedy jeszcze nie miałyśmy pojęcia jak on ma wyglądać, burza mózgów nastąpiła w rozmowach telefonicznych i online. I niewiele czasu nam zajęło sprecyzowanie naszych zamiarów. Tak zaczęło powstawać #15historii…
Musicie wiedzieć, że nigdy wcześniej nie uczestniczyłam w takich przedsięwzięciach i w sumie kiedy miałyśmy już pomysł, nie bardzo wiedziałyśmy jak go zrealizować
Jaka jest idea projektu?
Ideą przewodnią projektu jest pokazanie siły kobiet przez pryzmat 15 różnych historii. Przekazanie, że ograniczenia są tylko w naszych głowach.
W każdej z nas jest odwaga do działania i piękno, czasem ukryte pod brakiem pewności siebie, kompleksami, zepchnięta na drugi plan, kiedy dbamy przede wszystkim o dobro innych. W życiu nie ma czasu idealnego i nie powinnyśmy rezygnować z marzeń, nawet wtedy, gdy inni mają odmienne zdanie. Żyjąc w zgodzie ze sobą będziemy w stanie sięgać po więcej.
Do projektu zaprosiłyśmy wspaniałe kobiety, które nie boją się stawiać czoła codzienności, walczyć o siebie i być autentyczne w tym co robią.
Wbrew presji społeczeństwa, wbrew stereotypom, bez poczucia winy mówią głośno to, co myślą i stają się inspiracją dla każdej z nas.
Oficjalna strona projektu
#15historii ma swoją oddzielną stronę, gdzie opisana jest idea, my – czyli autorki. Zamieszczamy na niej również nasze bohaterki. Pojawiają się po kolejnych sesjach. Do sfotografowania zostało mi 5 wspaniałych kobiet. W tym jedna wybrana z naszych obserwatorek.
Zajrzyjcie zatem na stronę projektu TUTAJ.
Bohaterki projektu
I to jest największa siła #15historii, kobiety, które zaprosiłyśmy i zgodziły się wziąć w nim udział!!! A są to całkiem niesamowite osoby!
Do tej pory nie mogę uwierzyć kogo miałam okazję fotografować, a to jeszcze nie koniec. Mamy w zanadrzu kolejne niesamowite osobowości.
Do tej pory wykonałyśmy sesję:
- Katarzyna Jaroszyńska – Dziennikarka TVN
- Aneta Wira-Ostaszyk – Artystka Polskiego Baletu Narodowego
- Magdalena Kostyszyn – Autorka bloga i książki Chujowa Pani Domu
- Anita Rusin – Autorka bloga i założycielka marki Anita się Nudzi
- Joanna Kołaczkowska – Artystka kabaretu Hrabi, aktorka
- Grażyna Wolszczak – Aktorka, producentka teatralna
Współzałożycielka Fundacji Garnizon Sztuki - Magdalena Gołębiewska – Autorka tekstów, wykładowca akademicki , założycielka wydawnictwa „Mazurianka „, wygrała walkę z ciężką chorobą.
- Agnieszka Sienkiewicz-Gauer – Aktorka, właścicielka marki Esy Floresy
- Krystyna Łuczak-Surówka – Historyk i krytyk designu. Wykładowca warszawskiej ASP. Mówią o niej „pani od designu”. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki UJ. Doktor nauk humanistycznych. Wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Właścicielka firmy DESIGN BY PL. Twórca i organizatorka akcji charytatywnej DESIGN DLA ZWIERZĄT. Współtworzyła polską markę VZÓR, przywracającą klasyki polskiego designu.
Specjalista w zakresie designu. Ekspert w zakresie komunikacji marki.
Niezależny konsultant projektów wizerunkowych i wdrożeniowych oraz strategii nowych produktów dla firm. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu wzornictwa dla instytucji oraz firm prywatnych. Autorka publikacji naukowych oraz artykułów popularyzujących z zakresu historii i teorii wzornictwa. Jurorka w konkursach designu 3D. Kuratorka wystaw. - Joanna Jędrzejczyk – Mistrzyni UFC, nie pokonana w MMA, żadna kobieta nie wygrała więcej walk w UFC niż ona. Sześciokrotna mistrzyni świata w muay thay i kickboxingu.
Kolejne bohaterki poznacie niebawem 🙂
Bohaterka wybrana ze zgłoszeń
Chciałyśmy zainspirować jak najwięcej kobiet, a jak można to zrobić lepiej niż poprzez Wasze historie? Dlatego postanowiłyśmy, że jedna z uczestniczek będzie wybrana z naszych obserwatorek. Poprosiłyśmy o podzielenie się Waszymi opowieściami i muszę powiedzieć, że ilość zgłoszeń przeszła moje oczekiwania. Wiadomości, które otrzymałyśmy, niejeden raz doprowadziły mnie do łez i wzruszeń.
Mi samej, samo czytanie ich, dawało niesawowitą siłę, kiedy dowiadywałam się jakie miałyście w życiu przeciwności i jak je pokonałyście. Zaczynając projekt, nie mogłam nawet marzyć ile dobra i mocy dostanę w nim sama. To jak na razie najważniejszy i najbardziej rozwojowy czas w mojej pracy. Wymagający też niesamowitej dawki pokory, cierpliwości i umiejętności, bo przyznam, że niektóre sesje trwały niecałe pół godziny.
Realizacja #15historii
Każda z naszych bohaterek uczestniczy w sesji zdjęciowej. Jeden z jej portretów zostanie wybrany na wystawę. Dodatkowo Magda namaluje portret każdej z nich. I w towarzystwie zdjęć, na wystawie zawisną również obrazy.
Dodatkowo, każda z naszych uczestniczek odpowiada przed kamerą na zadane pytania, przekazuje inspirujące myśli, daje powera i kopa do działania. Niektóre wypowiedzi są już opublikowane na stronie projektu – ZERKNIJ TUTAJ.
Finał projektu
Jesienią zaplanowane są dwie wystawy:
- 9 października w Warszawie – Defabryka
- 6 listopada w Krakowie – Hevre
Wystawy będą poprzedzone uroczystym wernisażem, na który zostaną zaproszone nasze niesamowite bohaterki, sponsorzy, partnerzy i wszyscy, którzy wspierali nas w tym szaleństwie. Bo wymyślić projekt to jedno ale spowodować, że zaczyna się realizować to już całkiem inna bajka. Szczególnie dla osób, które wcześniej nie organizowały eventów, wystaw i nie miały znajomości wśród gwiazd…
To wszystko stało się możliwe dzięki osobom, które spotkałyśmy na swojej drodze. Spodobała im się idea i bezinteresownie pomagają nam w drodze do celu!
Wymiar charytatywny #15historii
Nasz projekt artystyczny ma również wymiar dobroczynny. Wczesną jesienią ogłosimy zbiórkę na Centrum Praw Kobiet, które zostało naszym patronem.
Zapraszam Was zatem w tą niesamowitą podróż. Postaram się również, w miarę możliwości czasowych, publikować wykonane sesje również tutaj na blogu.